Login |
RegisterOver 34,661 Wishes Granted!
Geometry Around Us Page Views: 345
|
Geometry Around Us
Objective: Students will identify math elements in their school and environment Students will: • Identify geometric shapes in the school and on school grounds • Take pictures of geometric shapes in the school and on school grounds • Incorporate pictures in a collage identifying the elements • Teach a lesson to their peers explaining what they have found and why it is important Teacher will: • Teach students about geometric shapes and angles • Provide a camera to groups identify geometry in their lives • Oversee the making of collages Purpose: Students are always asking, “Why do I need to know this?” The objective is for students to see how geometry is at work in their everyday lives. Visually showing “Why they need to know this.” Procedure: 1. Teacher will present a lesson on shapes, angles, lines, and 3D figures 2. Students will demonstrate understanding of the concepts through discussion and provided lessons from the book 3. Students and teacher will go around the building, inside and out, to take pictures of the shapes, angles, lines, and 3D figures in use 4. Students will use the computer lab to print pictures 5. Students will create a collage displaying their findings and correctly labeling geometric concepts in the collage 6. Students will present their collage to the class Assessment: Student collages will be presented in lieu of a test Needed supplies: Digital cameras with rechargeable batteries and charger Additional supplies: Color Ink, memory card for each camera
Variation on project: This can also be used to show understanding of fractions |
|
Comments |
Digital cameras are a valuable asset to a classroom. This lesson is one of many in which students can show understanding of concepts. |
Materials: |
Camera/Video Accessories, Digital Cameras, Slideshow |
Other Items: |
Memory cards one per camera, $20.00 each 10 Cameras w/rechargable batteries and charger, $200.00 each, total of $2000.00 1 Color ink HP75, $100.00 each, total of $100.00 |
|
 |
|
|