About Us
Our Team
Our Impact
FAQs
News
Contact Us

Scootpad


Page Views: 351

Email This Lesson Plan to Me
Email Address:
Subscribe to Newsletter?
Log in to rate this plan!
Overall Rating:
(5.0 stars, 1 ratings)


Keywords: math, remediation, one to one
Subject(s): Algebra, Geometry, Reading, Math, English/Language Arts
Grades 1 through 6
NETS-S Standard:
  • Creativity and Innovation
  • Communication and Collaboration
  • Critical Thinking, Problem Solving, and Decision Making
  • Technology Operations and Concepts
View Full Text of Standards
School: Ed V Baldwin Elem School, Hope Mills, NC
Planned By: Kathy Sovine
Original Author: Kathy Sovine, Hope Mills
Objective: The learner will master math skills aligned with 4th grade objectives.

Teacher Input: For each skill teacher will demonstrate how to solve and work out provided problems in both skill format and problem solving format. Skills will be based on current objective. Problem solving will involve incorporating the skill with real world word/story based problems.

Student practice: Students will be assigned corresponding Scootpad lesson. As they are self-monitoring and provide immediate feedback, teacher will monitor student progress and assist students as needed on a one to one basis and in small groups if needed.

Assessment: Will be based on Scootpad progress.

Remediation and Reinforcement: Practice and skills will be reassigned after one to one or small group assistance.
Comments
The subscription cost is $199 per classroom. I am the grade level chairperson and would like to have this for 5 classrooms. The cost for this is $776.04 after the bulk discount.
Cross-Curriculum Ideas
Scootpad is a program for both math and reading. It can be used for classroom practice, homework practice, student-paced practice for acceleration and remediation.
Follow-Up
Students will assist other students to obtain mastery. This encourages cooperation and teamwork.
Links: Scootpad
Materials: Elementary
Other Items: 5 Scootpad Subscription for 5 classrooms (130 students) , $776.04 each, total of $3880.20
or 1 classroom = $199.00